Atgal

Suvaldyta gatvių užtvindymo rizika, gyventojams atvertas Šeškinės parkas

2023 05 18

Šiandien baigtas 22 mėnesius intensyviai vykdytas projektas – Šeškinėje nutiesti magistraliniai paviršinių nuotekų tinklai, surinksiantys šiaurinės miesto dalies lietaus vandenį. Kartu įrengta ir didžiausia Lietuvoje lietaus nuotekų valykla bei išvalyto vandens kaupykla, suformuota dar viena patraukli rekreacinė teritorija, kur vilniečiai galės leisti laisvalaikį ar naudotis kaip papildomu žaliuoju pėsčiųjų ar dviratininkų maršrutu keliaudami iš Šeškinės į Žvėryną.

Vykdant projektą didelis iššūkis buvo ir darbų organizavimas urbanizuotoje teritorijoje. Sostinės Ukmergės ir Ozo gatvėse vyksta itin intensyvus eismas, o po jų paviršiumi susipynę elektros, vandens tiekimo ir dujų, buitinių nuotekų ir komunikacijų tinklai. Tam, kad darbai kuo mažiau trikdytų eismą, šiose zonose pasitelkta požeminio gręžimo technologija – po šiomis gatvėmis pirmą kartą Lietuvoje 15 metrų gylyje paklotas net 2,2 m diametro vamzdynas.

Paviršinių nuotekų valykla, įrengta žaliojoje zonoje tarp Ozo g. ir Miglos g., pajėgi valyti 3000 l/s. Palyginimui – vasarą tiek vandens per sekundę prateka Vilnios upe. Valykla išvalys į Nerį išleidžiamą vandenį ir taip užtikrins stabilią ekosistemą. Įrengta ir valyklai aptarnauti reikalinga infrastruktūra, o virš jos – aikštelė su amfiteatru, kuri galės būti naudojama bendruomenių renginiams.

Ten pat, prie valyklos, įrengta išvalytų paviršinių nuotekų kaupykla. Ši teritorija ilgą laiką nebuvo tvarkoma, tad dalis vilniečių apie ją net nežinojo. Vykdant projektą sklypas sutvarkytas ir pritaikytas gyventojų poilsiui. Čia yra vaikų žaidimų aikštelė, suolelių, takai įrengti ir pėstiesiems, ir dviratininkams.

Projektą sukūrė pirmaujančios Europos inžinerijos ir architektūros kompanijos „Sweco“ specialistai, rangos darbus atliko UAB „Instita“.

Geležinio Vilko gatvės paviršinių nuotekų tinklų, valyklos ir kaupyklos infrastruktūros vandentvarkos projektas buvo įvertintas „Lietuvos BIM projektai 2021“ apdovanojimuose kaip geriausias inžinerinių komunikacijų projektas.

Projektas įgyvendintas ES sanglaudos fondų, Vilniaus miesto savivaldybės ir bendrovės „Grinda“ lėšomis. Jo vertė 18,75 mln. Eur. Rangos darbų trukmė 22 mėnesiai.

Skaičiai ir faktai

  • Įgyvendinant projektą patiesta 3,16 km naujo magistralinio vamzdyno.
  • Ukmergės-Ozo g. naujai pakloto vamzdyno diametras – 2,2 m, maksimalus pralaidumas – iki 9000 l/s.
  • Paviršinių nuotekų valykla gali išvalyti 3000 l/s vandens srautą – tai yra didžiausio pajėgumo Vilniuje įrengta paviršinių nuotekų valykla.
  • Didžiausias kaupyklos gylis 4 m, mažiausias – 1 m.
  • Išvalyto lietaus vandens kaupykla talpina 20 000 m3 vandens. Stichinio lietaus atveju ji būtų užpildyta per 42 min.
  • Perteklinis vanduo iš kaupyklos išleidžiamas palaipsniui, reguliuojamu  1000 l/s debitu. Iki minimalaus 1 m lygio kaupykla ištuštėja per 5 h.
  • Įrengta dviguba valyklos perpildymo apsauga plieniniais 2,5x2,5 m skerspjūvio automatiniais vožtuvais, kurie sulaiko 1,6 bar slėgį.
  • Kaupykla apsodinta 100 rūšių augalais, kurie papildomai valo vandenį ir praturtina miesto bioįvairovę.