Atgal

Jau 10 metų tęsiame benamių kačių populiacijos kontrolės programą

2021 04 08

Atėjus pavasariui, UAB „Grinda“ administruojamuose Vilniaus gyvūnų globos įsibėgėja benamių kačių sterilizacijos programos „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP) vykdymas. Apie PSP programos esmę ir reikalingumą kalbamės su Vilniaus gyvūnų globos namų vadove, veterinarijos gydytoja Agne Žėbiene.

Agne, kodėl svarbu vykdyti PSP programą?
Paskaičiuokime: jei viena sveika katė per metus gali atsivesti iki 18 kačiukų, o tokių kačių mieste yra 1000, tai reiškia, kad benamių kačių populiacija mieste per 12 mėn. teoriškai gali išaugti net iki 18 tūkst.!

Eksponentinį kačių dauginimąsi privalu kontroliuoti dėl kelių priežasčių. Pirma, higienos sumetimais: katės savo teritoriją žymi šlapimu, palieka išmatų. Antra, prasidėjus kačių vaisinimosi periodui, trikdomas gyventojų poilsis – katės po langais kniaukia, neretai kyla dėl patelių konkuruojančių katinų pjautynės. Trečia, žmonės randa būdų, kaip atsikratyti nepageidaujamu prieaugliu, ir tie būdai dažniausiai būna labai brutalūs.

Kas yra PSP programa, kokia jos esmė?
Programos „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ esmė yra humaniškai kontroliuoti benamių kačių populiaciją. Šią programą vykdome nuo 2011 metų. Vykdant PSP programą benamės katės sugaunamos, jei sveikos – kastruojamos ar sterilizuojamos, o po keleto dienų, operacijos randeliams sugijus, paleidžiamos toje pačioje vietoje, kur buvo sugautos.

Žmonėms dažnai kyla klausimų, kodėl pagautos katės nelieka prieglaudoje. Atsakymas paprastas – laukinės katės nesugeba prisitaikyti gyventi patalpose, todėl narvelyje ar net namuose labai stresuoja. Kiemas, iš kurio jos buvo paimtos, ir yra tikrieji jų namai: čia jos geriausiai jaučiasi, čia yra jų medžioklės plotai. Sterilizuotos katės ir toliau gina savo teritoriją, neįsileidžia į ją naujų gyventojų. Tačiau svarbiausia – čia jos efektyviai kontroliuoja graužikų (kartais platinančių sudėtingai pagydomas ligas) populiaciją. Būtent todėl kai kuriuose kiemuose pastatyti specialūs nameliai, kuriuose katės gali pasislėpti esant nepalankioms oro sąlygoms.

Naudodamasi proga noriu padėkoti geros širdies globėjams, kurie rūpinasi puslaukinėmis katėmis, jas palepina skaniukais, parūpina švaraus ir šviežio vandens. Ačiū Jums! Visada stengiamės padėti pasirūpinti Jūsų globotiniais, apsaugoti juos nuo nepageidaujamo prieauglio ir ligų.

Kaip PSP programą sekasi vykdyti šiemet?
PSP programa jau vykdoma pilna apimtimi, gyvūnų gaudymo eilė jau sudaryta kelias savaites į priekį. Beglobių gyvūnų sterilizacija bus vykdoma iki pat pirmųjų šalčių, tad laukia bent 7 mėnesiai aktyvaus darbo.

Žiemos metu PSP programą pristabdome, nes šaltuoju metų laikotarpiu yra sudėtingesnis pooperacinis laikotarpis, o kergimosi tikimybė yra minimali.

2021-aisiais jau sterilizavome 117 kačių: sausio mėnesį – 14 kačių, vasarį – 24 kates, kovą – 79. Pernai pagal PSP programą išoperuotos 679 katės.

Ką patartumėte, tiems, kurių daugiabučio kieme gyvena benamės katės?
Jei viešosiose Vilniaus miesto erdvėse pamatote nepažymėtas benames kates (neįkirptu kairės ausies galiuku), praneškite trumpuoju telefono numeriu 1355 arba kreipkitės tiesiogiai į Vilniaus gyvūnų globos namų specialistus – 852736188.