Atgal

„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta

2021 11 18

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai išsiskiria tiek atliekamų paslaugų spektru, tiek darbų apimtimis, tiek atsakingu finansų valdymu, akcininko – Vilniaus miesto savivaldybės – politinės vadovybės lūkesčiai yra dar aukštesni.

Dar 2019 m. Vilniaus miesto savivaldybė, vienintelė UAB „Grinda“ akcininkė, išdėstė pagrindinius lūkesčius bendrovės veiklos atžvilgiu ilguoju laikotarpiu. Finansiškai tvari bendrovės veikla, kokybiškas paslaugų teikimas miestui ir gyventojams, skaidrus valdymas – tai pagrindiniai akcininko sudėlioti bendrovės veiklos akcentai. Kaip sekasi juos įgyvendinti?

 
„Bendrovė, laikydamasi gerosios valdysenos praktikos reikalavimų, reguliariai pasitikrina, ar nenukrypo nuo akcininko diktuojamo kurso. „Grinda“ vykdo prisiimtus įsipareigojimus – tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu – ir nuosekliai įgyvendina akcininko išreikštus lūkesčius. Prieš naują bendrovės transformacijos etapą (šiuo metu bendrovės valdyba renka naują įmonės vadovą) tikslinga įvertinti, kas jau padaryta,“ – dėsto Dalius Kuliešius, laikinai einantis direktoriaus pareigas.
 

Finansiškai tvari veikla

Įgyvendindama akcininko lūkesčius „Grinda“ didina pajamų, uždirbamų iš trečiųjų šalių, dalį. Skirdama dėmesį darbuotojų kvalifikacijai, modernios technikos įsigijimui, sąnaudų ir darbo kokybės vadybai, „Grinda“ tapo viena efektyviausių Lietuvos inžinerinių statybos įmonių. Bendrovė sėkmingai dirba su komerciniais užsakymais ir efektyviai konkuruoja nacionaliniu mastu: pastaraisiais metais „Grinda“ dirbo ne tik Vilniaus, bet ir Trakų, Molėtų, Elektrėnų, Šalčininkų rajono savivaldybėse.

Sąžiningą ir skaidrų finansų valdymą pažymi ir svarbiausios šalies institucijos – „Grinda“ jau kelerius metus iš eilės patenka į daugiausia mokesčių sumokančių statybos įmonių sąrašą. Stabilus mokesčių ir įmokų į biudžetą dydis atspindi bendrovės veiklos apimtis ir parodo, kad įmonė dirba skaidriai ir atsakingai.

„Grinda“ yra viena iš keturių Vilniaus miesto savivaldybės įmonių, net ir pandemijos laikotarpiu mokėjusių dividendus.

Skaitmeninė branda

Įgyvendindama Vilniaus miesto savivaldybės lūkestį įmonės veikloje taikyti inovatyvius skaitmeninius sprendimus, „Grinda“ išlieka viena pirmųjų Lietuvos municipalinių įmonių, pradėjusių dirbti pagal BIM (angl. Building Information Modelling) – skaitmenines statybos priemonėmis – parengtus projektus. Šiuo metu įgyvendinamas Geležinio Vilko–Šeškinės lietaus nuotekų tinklų rekonstrukcijos projektas, parengtas vadovaujantis tvarių aplinkosaugos sprendimų, procesų skaitmenizavimo ir žaliosios infrastruktūros principais, konkurse „Lietuvos BIM projektai 2021“ pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų kategorijoje.

Sostinės Šeškinės, Pašilaičių, Fabijoniškių gyvenamuosiuose rajonuose lietaus nuotekų tinklai rekonstruojami pritaikant tvarios vandentvarkos, procesų skaitmenizavimo ir žaliosios infrastruktūros principus.

Vilniaus miesto paviršinių nuotekų tinklų sistemos inventorizavimas, duomenų skaitmenizavimas ir tinklų valdymas šiuolaikinėmis priemonėmis yra svarbi bendrovės vykdomos veiklos dalis. Vilniaus miesto paviršinių nuotekų tinklas yra didžiausias ir sparčiausiai augantis Lietuvoje – jo ilgis siekia beveik 1.700 km, jį sudaro beveik 117.000 atskirų lietaus vamzdinių komunikacijų atkarpų. Surinkusi tikslius kiekvienos lietaus nuotekų vamzdyno atkarpos duomenis, „Grinda“ kuria skaitmeninį lietaus nuotekų tinklų kloną, kuris leis modeliuoti skirtingas situacijas, įvertinti sistemos gebėjimą susidoroti su didesniais lietaus nuotekų srautais, atitinkamai reaguoti į numatomą miesto plėtrą ar vamzdyno rekonstrukcijos reikalavimus.

Miestui būtinos paslaugos

Šiuo metu bendrovės teikiamų paslaugų ir veikimo sričių įvairovė yra itin plati. Pavyzdžiui, „Grinda“ prižiūri ir nuolat tobulina 10 viešųjų Vilniaus miesto paplūdimių infrastruktūrą. Du įmonės prižiūrimi paplūdimiai – Balsio (Žaliųjų ežerų) ir Žirmūnų – už aplinkosaugos švietimo ir informavimo, vandens kokybės, aplinkosaugos valdymo bei paslaugų ir saugumo pasiekimus įvertinti tarptautiniu Mėlynosios vėliavos apdovanojimu. Tai yra vieninteliai Lietuvoje gėlavandeniai paplūdimiai, apdovanoti tokiu įvertinimu.

Tarptautiniai Mėlynosios vėliavos sertifikatai ir teisė iškelti tokias vėliavas „Grindai“ suteikti įgyvendinus 33 griežtus švietimo ir informavimo, vandens kokybės, aplinkosaugos valdymo, saugumo ir paslaugų kokybės reikalavimus.

„Grinda“ atsakinga ir už Vilniaus miesto beglobių gyvūnų priežiūrą bei globą, kačių populiacijos kontrolės programą „Pagauk–Sterilizuok–Paleisk“, gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevenciją. Vilniaus miesto savivaldybės, 2021 m. atlikusios beglobių gyvūnų priežiūros paslaugų poreikio analizę, vertinimu, „Grinda“ teikia didžiausią gyvūnų globos paslaugų spektrą ir išsiskiria didžiausiomis darbų apimtimis: kasmet į bendrovės administruojamus Vilniaus gyvūnų globos namus patenka vidutiniškai 900 gyvūnų – dalis jų saugiai grįžta pas senuosius šeimininkus, dalis randa naujus namus. Likusioji dalis lieka Vilniaus gyvūnų globos namuose. Didėjant beglobių gyvūnų skaičiui Vilniaus miesto savivaldybė numato atnaujinti ir išplėsti Vilniaus gyvūnų globos namų kompleksą.

Pastaraisiais metais, itin sustiprėjus įmonės inžinerinėms kompetencijoms, Vilniaus miesto savivaldybė „Grindą“ mato kaip susisiekimo infrastruktūros kompetencijų centrą. Miesto politinės vadovybės pasitikėjimas ir vilniečių lūkesčiai skatina plėsti įmonės vykdomas veiklas, tobulinti jas bei siekti aukščiausio jų kokybės lygio. Už tai ir bus atsakingas naujasis „Grindos“ vadovas.