Atgal

Nusistovėjus karštiems ir sausiems orams, plauname sostinės gatves

2023 05 11

Vilniuje gatvės vandeniu liejamos, kai įsivyrauja sausi be kritulių orai ar susidaro nepalankios sąlygos oro teršalams – pirmiausia kietosioms dalelėms – išsisklaidyti.
 
Stebime tiek sinoptikų prognozes, tiek oro kokybės matavimo stočių parodymus (Vilniuje įrengtos 4 stacionarios oro kokybės matavimo stotys Paneriuose, Lazdynuose, Senamiestyje ir Žirmūnuose. Už oro kokybės stebėseną ir duomenis atsakinga Aplinkos apsaugos agentūra). Matydami artimiausių dienų prognozes (artimiausiu metu lietaus nesulauksime), naktimis pradedame drėkinti gatves. Nuplovus ant važiuojamosios gatvių dalies susikaupusius nešvarumus, oras tampa gaivesnis ir švaresnis, sumažėja su oro tarša susijusių susirgimų rizika.
 
Kodėl naktimis? Priežastys kelios:
  • Dienomis išlietas vanduo akimirksniu išgaruotų kaip užpiltas ant įkaitintų pirties akmenų – nebūtų norimo efekto, o karštas garas dar labiau padidintų jutiminės kaitros pojūtį.
  • Naktimis ne toks intensyvus eismas – tai reiškia, kad nebūtų trukdymų įprastam transporto judėjimui, mat vandenvežės juda savo tempu, kuris, ahem, nedraugiškas viešojo ir automobilių transporto eismui.
  • Dieną intensyvus eismas pakelia kietąsias daleles į orą – o esant ne tokiam intensyviam eismui, kietosios dalelės nusėda ant gatvių paviršiaus ir gali būti nuplaunamos į lietaus nuotekų sistemą.
Naktį nuplautos pagrindinės miesto arterijos, kuriomis vyksta intensyviausias automobilių eismas, taip pat reprezentacinės centrinės miesto dalies gatvės, kuriomis driekiasi populiariausi pėsčiųjų ir dviratininkų maršrutai: Antakalnio, Arsenalo, B. Radvilaitės, Dariaus ir Girėno, Geležinio Vilko, A. Goštauto, J. Jasinskio, Jogailos, T. Kosciuškos, V. Kudirkos, Liepkalnio, Maironio, Olandų, Pamėnkalnio, Rasų, Sukilėlių, Šventaragio, Švitrigailos, J. Tumo-Vaižganto, Žygimantų, Vilniaus, T. Vrublevskio, Dunojaus gatvės, taip Gedimino prospektas bei Stoties aikštė su prieigomis.