Atgal

Vilnius atidarė maudymosi sezoną iškeldamas Mėlynąją vėliavą Valakampiuose

2023 05 31

Naujojo maudymosi sezono pradžią Vilnius pasitinka dviem svarbiais įvykiais: Valakampių 1-jam paplūdimiui suteikta teisė iškelti Mėlynąją vėliavą, o bendruomenės pamėgtas Dvarčionių ežero paplūdimys atnaujintas pagal Vilniaus miesto paplūdimių standartą. 2023 m. gelbėtojai budės jau trylikoje viešųjų Vilniaus miesto paplūdimių.

Sostinės Balsio (Žaliųjų ežerų) ir Žirmūnų paplūdimiams trečius metus iš eilės, o Valakampių paplūdimiui pirmą kartą suteiktas prestižinis Mėlynosios vėliavos įvertinimas. Šie įmonės „Grinda“ prižiūrimi paplūdimiai yra vieninteliai gėlavandeniai paplūdimiai Lietuvoje, pažymėti Mėlynąja vėliava. Tai yra aukščiausias tarptautinis paplūdimių kokybės ženklas, atpažįstamas visame pasaulyje.

„Tarptautiniai Mėlynosios vėliavos sertifikatai ir teisė iškelti tokias vėliavas suteikti įgyvendinus 33 griežtus švietimo ir informavimo, vandens kokybės, aplinkosaugos valdymo, saugumo ir paslaugų kokybės reikalavimus. Mėlynosios vėliavos sertifikatas suteikiamas tik vienam sezonui. Jei paplūdimių būklė patikrinus neatitinka privalomų kriterijų, Mėlynoji vėliava privalo būti nuleista,” – pasakoja Mėlynosios programos koordinatorius Lietuvoje Renaldas Rimavičius.

Siekiant šio prestižinio įvertinimo, populiarusis Valakampių paplūdimys vasarą pasitinka gerokai pasikeitęs: sporto entuziastus džiugins naujai įrengta paplūdimio futbolo aikštelė, atnaujintos tinklinio ir krepšinio aikštelės, įrengta geriamojo vandens gertuvė.

Dar vienas naujas paplūdimys, kuris džiugins Vilniaus miesto gyventojus ir svečius – Dvarčionių ežero paplūdimys. Šioje naujoje vietoje skonio gurmanus lepins nemokamos kepsninės, sporto entuziastus – tinklinio aikštelės.

Moksliniai tyrimai atskleidžia, jog tinkamai lankytojams pritaikytos maudyklos teikia apčiuopiamą socialinę naudą miesto gyventojams. Reguliariai prie vandens telkinių besilankantys gyventojai pasižymi geresne tiek fizine, tiek emocine sveikata.

„Vilniuje turėdami net tris aukščiausiu tarptautiniu kokybės ženklu įvertintus paplūdimius tiesiogiai prisidedame prie sostinės gyventojų ir miesto svečių gyvenimo kokybės gerinimo. Šalia vandens įrengiami sporto aikštynai, treniruokliai ir nemokamos poilsio zonos su kepsninėmis ir iškylų stalais taip pat gerina socializaciją, o tai padeda sumažinti stresą bei skatiną fizinį aktyvumą. Dėl šių priežasčių kasmet siekiame ir sieksime tobulinti vandens telkinių pakrantes, kurti šalia esančią infrastruktūrą ir taip įtraukti vis daugiau vilniečių į aktyvesnio ir sveikatai naudingesnio gyvenimo būdo puoselėjimą,” – teigia Adomas Bužinskas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius.

„Jau kurį laiką nuosekliai tobuliname tuos paplūdimių infrastruktūros elementus, kurie gali būti naudojami ištisus metus, o ne tik maudymosi sezono laikotarpiu. Be to, įsiklausant į bendruomenių poreikius, poilsio zonos įrengiamos ne tik paplūdimiuose, šalia maudyklų, bet ir šalia kitų vandens telkinių, kurie šiuo metu nėra pritaikyti maudytis, tačiau sostinės gyventojų yra mėgstami ir gausiai lankomi. Tai svariai prisidės prie vilniečių gyvenimo kokybės gerinimo,“ – sako Andrius Griškevičius, viešuosius Vilniaus paplūdimiuose įrengiančios ir prižiūrinčios UAB „Grinda” vadovas.

Viso maudymosi sezono metu nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d. sostinės viešuosiuose paplūdimiuose kasdien nuo 8:00 val. iki 20:00 val. rūpinsis beveik 60 gelbėtojų.

Mėlynosios vėliavos programa vykdoma nuo 1985 metų. Ją administruoja Aplinkosauginio švietimo fondas (angl. Foundation for Environmental Education, FEE), kurios būstinė yra Danijoje.

Pastarųjų metų Vilniaus gelbėtojų darbo statistika

 

2019 m.

2020 m.

2021 m.

2022 m. 

Išgelbėta skęstančiųjų

32

4

6

11

Suteikta pirmoji medicininė pagalba

166

57

38

104

Iškviesta greitoji medicininė pagalba

3

2

6

15